W REGIONIE: Lubelskie wydawnictwa wśród najlepszych w Polsce

Dwie nowe publikacje, promujące turystykę w regionie lubelskim, zostały nagrodzone w ogólnopolskich konkursach towarzyszących jesiennym Targom Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu (15-17 października 2015r.).

Pierwszym z konkursów, współorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Międzynarodowe Targi Poznańskie, był XXIV Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Publikacje zgłoszone z całego kraju oceniało, w pięciu kategoriach, jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa R. Mazurskiego z Wrocławia, znanego geografa i krajoznawcy, autora wielu książek i przewodników turystycznych. Przegląd przygotowała Centralna Biblioteka PTTK w Warszawie, a w dwudniowych pracach jury uczestniczyli przedstawiciele nie tylko Zarządu Głównego i Biblioteki PTTK, ale także Ministerstwa Sportu i Turystyki, Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Wielkopolskiego Klubu Publicystów Krajoznawców, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Magazynu i Portalu Wydawca.

Uznanie jury i drugą nagrodę w kategorii informatorów krajoznawczych i folderów zdobył informator turystyczny: „Lubelskie. Atrakcje turystyczne”, opracowany i wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Publikacja, przygotowana w Departamencie Promocji i Turystyki UMWL, zawiera na 200 stronach informacje o najciekawszych miejscowościach regionu (26 wybranych – od Lublina, Zamościa i Kazimierza Dolnego po Szczebrzeszyn, Wojsławice, Wojciechów) oraz o atrakcyjnych dla turysty miejscach i obiektach, w tym m.in. muzeach, sanktuariach, budowlach obronnych, uzdrowiskach, parkach narodowych, ale również o wioskach i zagrodach tematycznych, rodzinnych parkach rozrywki i edukacji, czy o atrakcjach komunikacyjnych, jak nadwiślańska kolejka wąskotorowa i wiślana biała flota. Dużym atutem publikacji jest zilustrowanie tekstu wieloma zdjęciami (ponad 300) i wzbogacenie go aktualnymi danymi teleadresowymi, ułatwiającymi turyście kontakt i zaplanowanie terminu zwiedzania wybranych atrakcji.
Nasz informator to nie jedyna publikacja z regionu nagrodzona w XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Jury konkursu w kategorii mapy i atlasy uhonorowało drugą nagrodą lubelskie Wydawnictwo „Kartpol” za mapę: „Kraina rowerowa i inne szlaki turystyczne: Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy”.

Drugim konkursem towarzyszącym Targom Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu był doroczny przegląd wydawnictw organizowany przez branżowy dwutygodnik „Wiadomości Turystyczne”. Tu także Lubelskie znalazło się w gronie laureatów, zdobywając pierwsze miejsce i godło „Roża Regionów” – za informator „Rowerem przez Lubelskie. Szlaki regionalne”. Publikację opracował i wydał lubelski „Kartpol” na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Mocną stroną informatora jest dokładny, przewodnikowy opis (z przejrzystymi mapami poszczególnych odcinków) pięciu regionalnych szlaków rowerowych: Lublin-Nałęczów-Kazimierz Dolny, Kazimierz Dolny-Kraśnik, Kraśnik-Zwierzyniec-Hrebenne, Lublin-Wola Uhruska, Janów Podlaski-Włodawa-Hrubieszów.
W tym samym konkursie „Wiadomości Turystyczne” uhonorowały wyróżnieniem także informator „Lubelskie. Atrakcje turystyczne”.

Warto zaznaczyć, że obie nagrodzone publikacje: „Rowerem przez Lubelskie. Szlaki regionalne” oraz „Lubelskie. Atrakcje turystyczne” zostały wydane przy wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego oraz Budżetu państwa w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Oba tytuły były kolportowane wśród gości odwiedzających stoisko Regionu Lubelskiego na targach Tour Salon w Poznaniu, a jeszcze tej jesieni (26-28 listopada) będą służyły promocji regionu na targach TT Warsaw w Warszawie.

Źródło: www.lubelskie.pl