TURYSTYCZNA PERŁA I PEREŁKA 2015

Gmina Krzywda – rodzinna ziemia Henryka Sienkiewicza – została „Turystyczną Perłą Regionu Lubelskiego 2015″. Podczas VI Lubelskiej Gali Turystyki wręczono też nagrody w Konkursie na Najlepszy Turystyczny Produkt Roku. Laureatem został Zamość – za imponujący projekt „Twierdza Otwarta”. Lubelska Gala Turystyki, która odbyła się 6 października 2015 r. w studio TVP Lublin, zgromadziła przedstawicieli turystycznej branży, samorządów oraz wielu instytucji z całego województwa.
Byli też goście spoza regionu, wśród nich Jacek Janowski – dyrektor Departamentu Współpracy Regionalnej w Polskiej Organizacji Turystycznej, który mówił o promocji turystyki aktywnej oraz Małgorzata Wilk-Grzywna – dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, która przedstawiła założenia promocji i komercjalizacji nowego Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
Część prezentacyjną zakończyli organizatorzy gali. Dariusz Donica – dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej podsumował wielomiesięczną promocję gospodarczą regionu, a Dorota Lachowska – wiceprezes LROT omówiła współpracę w zakresie promocji turystycznej.
Część oficjalną gali otworzyła uroczystość wręczenia tytułu i statuetki „Turystycznej Perły Regionu Lubelskiego 2015″. Laureatem została gmina Krzywda w powiecie łukowskim, a wśród nominowanych do tego tytułu znalazły się jeszcze: Biszcza, Firlej, Janów Podlaski, Kodeń, Susiec, Wola Uhruska i Zwierzyniec. Przypomnijmy, że „Turystyczne Perły Regionu Lubelskiego” to akcja i plebiscyt promujące turystyczne i agroturystyczne gminy. Organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, a partnerami: Telewizja Lublin, Radio Lublin i Kurier Lubelski, które na swoich antenach, łamach i w internetowych serwisach prowadzą wielotygodniową kampanię prezentującą i promującą gminy nominowane do tytułu. O wyborze „Perły” decydują słuchacze Radia i czytelnicy Kuriera, który w tym roku oddali ponad 7,5 tys. głosów (najwięcej głosów, poza Krzywdą, zebrały Kodeń i Zwierzyniec).
Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego, który wraz Anną Augustyniak, sekretarz województwa wręczał nominacje i statuetkę, uważa, że coroczna „perłowa” akcja, kierowana przede wszystkim do mieszkańców Lublina, rozwija wiedzę o turystycznym bogactwie regionu oraz buduje lepszy, bardziej pozytywny jego obraz. A gminom biorącym udział w akcji i plebiscycie daje szanse na zaprezentowanie się w głównych mediach miasta i regionu.
Jerzy Kędra, wójt zwycięskiej gminy Krzywda, zapraszał turystów, którzy znajdą tam niejedno atrakcyjne miejsce, jak chociażby Wola Okrzejska i Okrzeja, w których można zwiedzić kilka obiektów związanych z Sienkiewiczem. Szczególna okazja będzie w przyszłym roku, ustanowionym Rokiem Sienkiewicza, w związku z trzema rocznicami: 170 rocznicy urodzenia pisarza, 100 rocznicy jego śmierci oraz 50 lat istnienia muzeum jego imienia.
Gmina Krzywda, opierająca swoją turystyczną strategię nie tylko na Sienkiewiczu, ale także innych atrakcjach, w tym nowych pieszych i rowerowych szlakach, dołączyła do grona „Turystycznych Pereł Regionu Lubelskiego”, którymi dotychczas zostały: Janowiec, Janów Lubelski, Józefów, Kazimierz Dolny, Kozłówka, Krasnobród, Kraśnik, Milejów, Nałęczów, Wojsławice, Zamość.
Podczas VI Lubelskiej Gali Turystyki wręczono nagrody laureatom ósmej edycji Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego, organizowanego przez Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną pod patronatem lubelskich mediów: Dziennika Wschodniego, Radia Lublin i Telewizji Lublin. Branżowa kapituła wybrała najlepsze spośród 25 produktów zgłoszonych w pięciu kategoriach: impreza turystyczna, obiekt, szlak, obszar i wydarzenie. Pierwsze miejsce przyznano projektowi Zamość – Twierdza Otwarta, drugie – Europejskiemu Festiwalowi Smaku w Lublinie, a trzecie Rodzinnemu Parkowi Tematycznemu „Magiczne Ogrody” w Trzcinkach koło Janowca. Te trzy produkty turystyczne zostały zgłoszone do etapu ogólnopolskiego i mają szanse na zdobycie Certyfikatu POT, a Zamość – Twierdza Otwarta został nominowany dodatkowo do głosowania internatów na najlepszy turystyczny produkt Polski. Rozstrzygnięcie już 16 października, w czasie targów Tour Salon w Poznaniu. Wśród pięciu produktów wyróżnionych w etapie regionalnym znalazły się: Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim, Park Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim, Park miniatur architektury drewnianej trójkąta turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy w Rąblowie, Wioska Gotów w Masłomęczu oraz nocne zwiedzanie Kazimierza Dolnego.
Najlepszy turystyczny produkt województwa w roku 2015: Zamość – Twierdza Otwarta otrzymał również honorową nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego -statuetkę „Turystycznej Perełki”, którą z rąk wicemarszałka Krzysztofa Grabczuka odebrał prezydent miasta Andrzej Wnuk.
W czasie gali uhonorowano też 21 ośrodków i punktów informacji turystycznej z całego regionu, które otrzymały certyfikaty potwierdzające dostępność i jakość świadczonych usług. Certyfikaty z jedną gwiazdką przyznano informacjom turystycznym w Dęblinie, Lubyczy Królewskiej, Suścu i Wojciechowie; dwoma gwiazdkami wyróżniono punkty IT w Józefowie, Łęcznej, Puławach, Radzyniu Podlaskim, Włodawie i Zwierzyńcu, a trzema gwiazdkami w Białej Podlaskiej, Biłgoraju, Kazimierzu Dolnym, Krasnobrodzie, Nałęczowie, a także w Porcie Lotniczym Lublin, Tomaszowie Lubelskim oraz Zamościu (przy ul. Łukasińskiego). Najwyżej, bo na cztery gwiazdki certyfikowano Chełmski Ośrodek Informacji Turystycznej, Lubelski Ośrodek Informacji Turystycznej i Kulturalnej oraz Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej.

Źródło: www.lubelskie.pl