Nielegalny pobyt na terenie Polski i próba przekupstwa policjantów

Wczoraj zarzuty usłyszał 32-letni obywatel Ukrainy, który wraz z 25-letnią żoną nielegalnie przebywał poza strefą przygraniczną. Zatrzymany do kontroli drogowej, chcąc załatwić sprawę po swojemu, obiecał 3 tys. złotych policjantom w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Oboje zostali zatrzymani. Wszczęta została również procedura wydalenia wobec nielegalnie przebywającego na terenie Polski małżeństwa.

Funkcjonariusze zespołu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją zatrzymali do kontroli drogowej w Józefowie pojazd marki opel. Samochodem podróżowali obywatele Ukrainy 32-latek oraz jego 25-letnia żona. Jak się okazało podczas legitymowania, przebywali oni poza strefą przygraniczną, tym samym znaleźli się na terenie Polski nielegalnie.

W trakcie policyjnej kontroli kierujący postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, obiecując policjantom 3 tysiące złotych w zamian za odstąpienie od zatrzymania. Jak dodał, po tym każdy miałby rozjechać się w swoją stronę.

Funkcjonariusze poinformowali 32-latka, że popełnił przestępstwo. W związku nielegalnym pobytem na terenie Polski oboje zostali zatrzymani do wyjaśnienia. Ponadto 32-latek został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut obietnicy wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z przepisami ustawy o cudzoziemcach policja wszczęła procedurę wydalenia z terytorium Polski i przekazała obywateli Ukrainy Straży Granicznej w Zamościu.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie