Dożynki szkół rolniczych po lubelsku

Po raz pierwszy w Polsce Wschodniej i po raz pierwszy w naszym regionie odbyło się w miniony weekend (3 października) coroczne spotkanie szkół prowadzonych przez ministra rolnictwa z całego kraju. Gospodarzem wydarzenia, zwanego potocznie dożynkami szkół rolniczych, był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu koło Parczewa. W spotkaniu uczestniczył też gospodarz regionu, marszałek Sławomir Sosnowski, który udowadniał, że Lubelskie jest spichlerzem żywnościowym Polski.
– Tutaj właśnie, gdzie jesteśmy, na północnej Lubelszczyźnie, Podlasiu Południowym, mamy najwięcej przetwórstwa produktów pierwotnych, zarówno tych roślinnych, jak i zwierzęcych. Tu również kwitnie produkcja ekologiczna – chwalił się podczas festynu włodarz regionu, nawiązując jednocześnie do tematu “dożynek”.

Spotkanie przebiegało bowiem pod hasłem “Rolnictwo ekologiczne i produkty rolne wysokiej jakości przyszłością polskiej wsi – PROW 2014-2020”. O słuszności tej idei przekonywali przedstawiciele 45 prowadzonych przez ministra rolnictwa szkół, którzy na swoich stoiskach prezentowali nie tylko ofertę edukacyjną, ale i smakowite dziedzictwo kulinarne różnych zakątków Polski. Dla uczestników przygotowano też pokaz kulinarny na bazie produktów regionalnych, tradycyjnych i ekologicznych, promujący systemy jakości i produkty ze znakami: Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geografczne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Organizatorzy postawili też na wypromowanie możliwości dofinansowania ekorolnictwa i produkcji regionalnej żywności w ramach nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Informował o tym m.in. wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. W spotkaniu uczestniczył też wiceminister edukacji narodowej Tadeusz Sławecki, który z kolei zwrócił uwagę na konieczność zmiany podejścia do rolnictwa jako zawodu.
– Dzisiaj trzeba inaczej spojrzeć na kształcenie zawodowe, bo rolnictwo to nie jest tylko ten klasyczny zawód – mówił. – Dzisiaj jest potrzebna umiejętność, wiedza z zakresu chemii, mechaniki, informatyki, a więc tutaj szkoły rolnicze mają ogromne wyzwanie.
Jak sobie z tym radzą? Można się było o tym przekonać, odwiedzając szkolne stoiska ulokowane pod namiotem na terenie stadionu sportowego w Jabłoniu. W programie pikniku znalazła się również m.in. prezentacja ofert oddziałów terenowych agencji rolnych, KRUS oraz firm produkujących sprzęt rolniczy. Były też koncerty zespołów artystycznych.

Źródło: www.lubelskie.pl