Cebularz lubelski na podium

Drugie miejsce i drugą największą liczbę ponad 1,7 tys. głosów w internetowym plebiscycie „Trzy znaki smaku” na produkt roku zdobył cebularz lubelski. Zaciekła i emocjonująca rywalizacja między faworytami – naszym regionalnym przysmakiem i jabłkami grójeckimi – trwała do ostatnich chwil głosowania, które zakończyło się w piątek 30 października.

Przypomnijmy, że o tytuł produktu roku walczyło 37 polskich specjałów, które otrzymały oznaczenia unijne: Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (GTS). Na finiszu pozostawało dwóch liderów, którzy zgarnęli największą liczbę głosów. Liczyły się tylko: cebularz lubelski i jabłka grójeckie, które ostatecznie zwyciężyły, zdobywając 1876 głosów. Dla zobrazowania popularności tych dwóch przysmaków, podpowiemy, że uplasowana na trzecim miejscu fasola wrzawska zdobyła tylko 210 głosów.
W plebiscycie wybraliście także swoje ulubione miejsca, w których można kupić lub spróbować produkty tradycyjne lub regionalne z oznaczeniem unijnym. Tutaj też nie brakowało lubelskich akcentów. W dziesiątce zwycięzców znalazły się: Spółdzielnia Pszczelarska „Apis” – producent certyfikowanych miodów pitnych (piąte miejsce), a także restauracja „Koncertowa” z Lublina (siódme miejsce).

Źródło: www.lubelskie.pl